Kto leczy zaburzenia lękowe? Jak wybrać wykwalifikowanego specjalistę?

Bardzo ważne – kim są i jak są przygotowani merytorycznie specjaliści którzy pomagają dorosłym i dzieciom w trudnościach psychicznych?

Psycholog – potrafi ocenić rozwój dziecka i udzielić wskazówek rodzicom odnośnie postępowania z nim – nazywamy to „pomocą psychologiczną”. Psycholog bez dodatkowych studiów z zakresu psychoterapii (min. 4 lata nauki!) nie może prowadzić leczenia zaburzeń czyli „psychoterapii”. Leczeniem zaburzeń lękowych – w tym mutyzmu wybiórczego – zajmuje spsychoterapeuta. Rekomendowanym leczeniem zaburzeń lękowych jest przede wszystkim psychoterapia a wspomaganiem farmakologicznym tego leczenia (jeśli zachodzi taka wyraźna potrzeba) i postawieniem diagnozy zajmuje się lekarz psychiatra. Psychiatra także może zostać psychoterapeutą i prowadzić psychoterapię jeśli ukończy dodatkowe studia i uzyska certyfikat psychoterapeuty. Warto mieć to na uwadze wybierając skutecznego specjalistę 
Poniżej ściągawka graficzna przygotowana przez Pracownię Psychoterapii Psychodynamicznej.

Agata Giza-Zwierzchowska : Jestem psychologiem, psychoterapeutką, doktorem nauk medycznych od kilkunastu lat zajmującą się m.in. psychoterapią mutyzmu wybiórczego u dzieci. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywam dzięki wieloletniej pracy psychoterapeutycznej z dorosłymi pacjentami oraz dziećmi w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top
error: Teksty objęte prawem autorskim !!